Publiskā ārtelpa kā sociālās atdzimšanas veicināšanas instruments

Pilsētas atjaunošanas talka sākas: “Radi Rīgu!” strādās piecās Rīgas apkaimēs

Latvijā unikālā projekta “Radi Rīgu!” starpdisciplinārā komanda – arhitekti, ainavu arhitekti, pilsētas plānotāji, ceļu inženieri – izvēlējās piecas no 26 Rīgas pilsēttelpām – Āgenskalnā, Bolderājā un Daugavgrīvā, Čiekurkalnā, Krasta ielā un Ziepniekkalnā. Apkaimēs, pēc padziļinātas izpētes, aicinot sadarboties iedzīvotājus, gada laikā tiks izstrādāti publisko ārtelpu atjaunošanas priekšlikumi. Rīgas pašvaldība, kopā ar izpilddirekcijām, pilsētniekiem līdzdarbojoties, paredz šos priekšlikumus realizēt līdz 2014. gadam.

Arhitektu namā, Rīgā, no 15. līdz 17. aprīlim norisinājās intensīvās apmācības programmas “Radi Rīgu!” pirmais tematiskais seminārs ar sarežģītu nosaukumu “Projekta definīcijas izstrādes process un metodes”. Semināra darba rezultāts – ar telpiskās plānošanas metodēm noteiktas piecas teritorijas, kurām vissteidzamāk ir nepieciešama nākotnes attīstības vīzijas izstrāde un sabiedriskās telpas sakārtošana. Vienlaikus “Radi Rīgu!” dalībnieki izveidoja piecas darba grupas, kuras līdz 2012. gadam strādās ar vēsturiskām liecībām, pašvaldībām, nevalstiskajām organizācijām, iedzīvotājiem un teritorijās strādājošajiem uzņēmumiem, lai izpētītu sabiedrības vajadzības un izstrādātu projektus, kurus, piesaistot dažādus finanšu instrumentus, paredzēts arī realizēt.

Interaktīvā pieeja plānošanai un projektēšanai, kad risinājumi tiek meklēti un lēmumi pieņemti, iesaistot procesā iedzīvotājus, atbildīgās amatpersonas, augstskolu studentus, privātus uzņēmējus un citas ieinteresētās puses, vēl ir neierasta ar pilsētvidi saistītiem Latvijas speciālistiem. Semināra laikā trīs profesori no Beļģijas universitātēm – Jans Shrjors, Marks Martenss, Žefs Van den Bruks – Latvijas speciālistus iepazīstināja ar starptautisko praksi kommunikatīvajā plānošanā, sniedza ieskatu telpiskās plānošanas teorijā.

Semināra darbā piedalījās arhitekts – pilsētplānotājs Marks Geldofs, Latvijas universitātes docētāji prof. Pēteris Šķiņķis, arhitekte, plānotāja Gunta Lukstiņa, vācu sociālais plānotājs Jonass Bušels.

Pēc trim intensīvām darba dienām profesori neslēpa prieku par gūtajiem rezultātiem. Pēc ārvalstu speciālistu domām “Radi Rīgu!” dalībnieki ļoti precīzi uztvēra metodes būtību un izvēlējās vietas, kuras gan prasa straujāku rīcību, gan slēpj sevī ļoti lielu potenciālu tālākai attīstībai.

Līdz nākamajam “Radi Rīgu!” semināram, kas notiks no 17. līdz 19. jūnijam, visām piecām darba grupām ir uzdots padziļināti izpētīt pieejamos materiālus par izvēlētajām Rīgas apkaimēm. Jau šajā darbā posmā profesori iesaka aprunāties ar iedzīvotājiem un uzklausīt viņu stāstus par vietām un notikumiem, jo tieši šajos stāstos meklējams nākotnes redzējuma sākums. “Radi Rīgu!” organizatori sola jau tuvākajā laikā mājas lapā radīt iespēju aktīvākajiem izvēlēto teritoriju iedzīvotājiem iesūtīt savas idejas, kā arī saistīties ar katras apkaimes darba grupu dalībniekiem.

Comments are closed.