Publiskā ārtelpa kā sociālās atdzimšanas veicināšanas instruments

Daugavgrīvas un Boderājas apkaimes

DAUGAVGRĪVAS UN BOLDERĀJAS APKAIMES

Divas apdzīvotas vietas Daugavas deltas tuvumā, bijušā Daugavgrīvas cietokšņa un Mīlestības saliņas aizsargātas un pasargātas. Šo vietu potenciāls norāda uz nākotnes dabas un cilvēku paradīzi zemes virsū. Lūkojoties uz šīm apkaimēm no putna lidojuma, tās šķiet izolētas no pilsētas, to apdraud ostas attīstība. Abām vietām ir fascinējoša vēsture, kuru iezīmē arī Padomju laikmetīgums. Apkaimju izdzīvošana un ilgtspējīgā attīstība lielā mērā atkarīga no globālās pilsētas attīstības politikas.

Turpmākā gada laikā šo apkaimju krustvecāku lomu uzņēmušies Inga Bruzgule, Līga Platais, Aldis Apšenieks, Ilze Janpavle, Ģirts Avotiņš, Mārtiņš Trukšāns.
Viņu iespaidi par pirmajām trim kopīgā darba dienām.

Inga Bruzgule, arhitekte

Pirmās projekta sesijas laikā atklāju sev jaunu Rīgu. Un vislielākais atklājums man ir Bolderāja!…..Atstumta, sirsnīga, skumīga…sava pasaule….ar spēcīgu identitāti un vēsturisku atmosfēru. Ar citām acīm skatos ne tikai uz Rīgu, bet arī uz pilsētplānošanas procesu.

Līga Platais, arhitekte

Ļoti daudz jaunas informācijas.. Izskatās, ka šī metode pilsēttelpas plānošanai (spatial design :)) ir daudz dzīvāka un emocionālāka, tā ir iespēja sākt to komunikāciju (vienam ar otru, visiem ar visiem), kas mums tik ļoti pietrūkst. Open Our mind – redzēs kā mums tas izdosies….

Radi Rīgu Bolderājā :)

Aldis Apšenieks, arhitekts

Sajūtas- pacilājošas. Vietas- iedvesmojošas. Atklājumi: visticamāk- vēl priekšā.

Ilze Janpavle, arhitekts tehniķis, ainavu arhitektūras studente

Rīga visspilgtāk man asociējas ar Vecrīgas šaurajām ieliņām, nobružāto akmens bruģi un baznīcu torņiem, kas kalpo par orientieriem pašā Rīgas sirdī, bet Rīga nav tikai Vecrīga vai daudzie šķietami vienveidīgie mikrorajoni, ir tik daudz mazu nianšu Rīgas nomalēs, kuras līdz šim nebiju nojautusi. Viena no tām ir Bolderāja. Projekta pirmās dienas man pavēra pavisam citādu skatu uz Rīgu, radot jaunas domas un idejas nākotnei, gan par Rīgu, gan par dzīvi kopumā.

Ģirts Avotiņš, arhitekts tehniķis, sabiedrisko attiecību un mediju aģentūras GA’s vadītājs, burātājs un snovbordists

Interesantas ir ne tikai šī projekta metode, pārsteidzošs un Latvijai neierasts ir arī skatījums ar kādu ārvalstu eksperti liek dalībniekiem paraudzīties uz mums tik ierasto pilsētu. Ņemot vērā, ka projekts ir tikai sācies, mums tā īstenošanas laikā izdosies iegūt ļoti vērtīgas zināšanas un pieredzi, kas noteikti būs noderīga, nākotnē īstenojot dažādus pilsētvides projektus gan Rīgā, gan citās pilsētās.

Bolderāja un Daugavgrīva vēsturiski ir bijuši pilsētas vārti un pildījuši Rīgas aizsargfunkciju. Šobrīd šī viena no visattālākajām Rīgas daļām nepelnīti ir pamesta novārtā. Tajā starp padomju gadu daudzzīvokļu mājām un puspamestām industriālām teritorijām ir atrodama neviena vien arhitektūras pērle. Šajā Rīgas rajonā ir paslēpts neviens vien pārsteigums un apskates vērts objekts. Diemžēl pat paši rīdzinieki par tiem neko nezina.

 Puspamesta industriālā vide kā Kentervilas spoks biedē iedzīvotājus un viesus  Teritoriju pametuši pat visbargākie sargi (tā nebija pludmales patruļa)

Comments are closed.