Publiskā ārtelpa kā sociālās atdzimšanas veicināšanas instruments

Barselonas pilsētmeistara Jordi Farrando publiskā lekcija Rīgā

Pilsētu atjaunotne – “darbarīku” komplekts (“Re-shaping cities, some practical tools” )
Sestdien, 22. oktobrī plkst. 17:30
Arhitektu namā, Torņa ielā 11, Rīgā

Jordi Farrando (https://old.radirigu.lv/eksperti/jordi-farr) – arhitekts un ainavu arhitekts, kas aktīvi iesaistījies un piedalījies Barselonas pilsētvides atdzimšanas procesos. Viņš bija Barselonas pilsētas domes organizētas visaptverošās vides atjaunošanas programmas „Pilsētvides Projekti” (Urban Projects) komandas dalībnieks laikā, kad pilsēta tika nostādīta diktatora Franko režīma seku priekšā – slikti uzturēta publiskā ārtelpa, neplānota pilsētas izplešanās, pamestas rūpnīcas, teritoriju degradācija un tranzītsatiksme cauri pilsētai un tās centram.

Jordi lekcijā stāstīs par to kā Barselona kļuva par pilsētvides atjaunotnes pionieri, definējot publisko ārtelpu kā galveno stratēģisko attīstības faktoru. Izmantojot stratēģiskas punktveida intervences, programma ne tikai uzlaboja pilsētvietu fizisko vidi, bet arī kļuva par pilsētvides atjaunotnes „ inficēšanas” avotu un izplatīja šo efektu visā pilsētā. Publiskā ārtelpa kļuva par būtisku stūrakmeni pilsētas atdzimšanā. Šajos pirmajos gados dizaineru komanda, kurai regulāri piebiedrojās rūpīgi izvēlēti mākslinieki, bija atvērta jaunajam un pieredzes gūšanai – tādējādi Barselonas laukumi, parki un skvēri pārvērtās par patiesām pilsētlaboratorijām, kurās kompleksi tika pētīti mehānismi, kas darbina un veido publisko ārtelpu.

Barselonas pieeja pilsētvides dizainam iezīmēja jaunas ēras sākumu publiskās ārtelpas attīstībā Eiropā.

 

3 Comments

  1. Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?

  2. Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.

  3. Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.